Unul dintre gesturile reflexe pe care îl au vizitatorii în muzeu, din păcate cel mai des întâlnit, este cel de a privi eticheta înainte de a privi (cu adevărat) lucrarea.
Puțini dintre vizitatori știu însă că acest gest reduce experiența de vizitare, fascinația și povestea pe care un obiect de muzeu le poate oferi; oferă o cheie facilă de citire care nu ajută în mod relevant vizitatorul sau, dacă este o etichetă mai extinsă, oferă o singură direcție de citire și înțelegere a obiectului, cea a curatorului.

Acest articol este parte dintr-o serie de apariții de popularizare a Muzeului Hărților, realizate pentru Radio Guerrilla. Întregul articol și continuarea sa sunt disponibile pe siteul Radio Guerrilla.